Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 10834054



*

nr 1083 4054


Ingrid Herrlin

(f. 1932), Sverige


Skulptur, Ingrid Herrlin (f. 1932), Päron, keramik, längd: 9 cm


Ingrid Herrlin, svensk keramiker född i 1932 och verksam i Båstad.

Utrop:

2.000 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 januari 2017
kl 20:15:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/1 16:40:04 1      300 kr
16/1 19:59:01 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Ingrid Herrlin

Ingrid Herrlin, svensk keramiker född i 1932 och verksam i Båstad.

Läs mer om Ingrid Herrlin
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ingrid herrlin keramik konsthantverk päron skulptur svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:05
  • 7206 Skulptur
    Bodhisattva, metall. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:15
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:31




Ladda ner broschyr